Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Wersal Paryż
Turystyka

Wersal Paryż: prawdziwy klejnot architektury francuskiej

Wersal Paryż, wielkość i przepych, które zdumiewają miliony turystów każdego roku. Ale czy zawsze tak było? Czy zawsze istniał ten majestatyczny pałac, który dzisiaj jest synonimem luksusu i elegancji?

Geneza Wersalu

W czasach Ludwika XIII, Wersal był tylko małą wioską, która przyciągała uwagę króla jedynie podczas polowań. Właśnie wtedy król postanowił kupić teren i wybudować skromny zamek myśliwski. Jednak prawdziwa historia Wersalu zaczyna się za panowania Ludwika XIV. Młody monarcha, zachwycony zamkiem myśliwskim swojego ojca, postanowił przekształcić go w monumentalną rezydencję. Ale nie zniszczył oryginalnej budowli – zamiast tego uczynił ją punktem wyjścia dla nowego, ogromnego pałacu.

Budowa pałacu

Budowę pałacu w Wersalu rozpoczęto w 1661 roku. Architektura pałacu jest równie imponująca, co jego historia. Trzy aleje łączą się na sześciohektarowym placu przed pałacem, największa z nich ma szerokość około 94 metrów.

Architektura

Elementem, który wyróżnia zespół pałacowy, są trzy dziedzińce: Dziedziniec Ministrów, Dziedziniec Królewski oraz Dziedziniec Marmurowy. Dziedziniec Królewski, na którym w 1837 roku postawiono konny posąg Ludwika XIV, i Dziedziniec Marmurowy, w skład którego wchodzi fragment zamku myśliwskiego Ludwika XIII, wybudowanego z czerwonej cegły i białego kamienia, to prawdziwe perły architektury.

Ogrody Wersalu

Ale Wersal to nie tylko pałac. Ogrody Wersalu, zaprojektowane przez Le Nôtre, obejmują obszar ponad 1600 hektarów. Dawniej były to lasy i bagna, ale dzięki umiejętnościom Le Nôtre stworzono tu prawdziwą krainę baśni. Trzymane na smyczy przez naturę, ogrody są równie imponujące, co sam pałac.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że prawdopodobnym powodem budowy pałacu w Wersalu była zazdrość króla. Ludwik XIV był zaproszony do zamku Vaux-le-Vicomte, który należał do Nicolasa Fouqueta. Nicolas Fouquet zaprezentował królowi swój nowy zamek, podał kolację na złotej zastawie i zaprosił na premierowe wystawienie sztuki Moliera. Ludwik XIV, zazdrosny o przepych, jakim się otaczał Fouquet, postanowił zbudować coś jeszcze większego – pałac w Wersalu.

Jak dotrzeć do Wersalu?

Wersal znajduje się na południowy zachód od Paryża. Najłatwiej tam dotrzeć pociągiem z Paryża, wysiadając na przystanku Versailles Rive Gauche. Stamtąd to tylko kilkanaście minut spaceru do pałacu.

Bilety do Wersalu

Jeśli chcesz odwiedzić Wersal Paryż, najprostszym sposobem jest zakup biletów przez internet. Dzięki temu ominiesz długie kolejki do kas biletowych.

Dlaczego warto odwiedzić Wersal w Paryżu?

Już współcześni uważali, że Wersal w Paryżu to wystarczający powód, aby Francja otoczona była wieczną chwałą. Barokowy pałac z ponad 120 salami udostępnianymi publiczności otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem. W pięknych ogrodach można zobaczyć zachwycające pokazy fontann, a wewnątrz pałacu imponujące Wielkie Apartamenty z cudowną Galerią Luster, Kaplicę Pałacową, Apartamenty Krolewskie wzdłuż Marmurowego Dziedzińca oraz Operę Krolewską.

Podsumowanie

Wersal w Paryżu to prawdziwy klejnot architektury. To miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć przepych i elegancję, które były symbolem królewskiej Francji.