Turystyka Wspólna Sprawa

blog turystyczny

Puszcza Białowieska - Co zwiedzić?
Turystyka

Puszcza Białowieska – Co zwiedzić?

Wiele osób planując wakacje wybiera odległe zakątki świata, przeważnie lądując w znanych turystycznych kurortach, których główną atrakcją jest basen i nielimitowany dostęp do napojów i jedzenia. Takie osoby nie doceniają i nie poznają uroku swojego własnego kraju, a mamy czym się pochwali i co podziwiać. Między innymi Puszczę Białowieską.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska - Co zwiedzić?Puszczą Białowieską nazywamy kompleks leśny położony na terenie dwóch krajów: Polski i Białorusi. Cały ten obszar odznacza się bogatymi walorami zarówno historycznymi jak i przyrodniczymi. To właśnie tutaj zachowały się chyba jedne z ostatnich a zarazem największych fragmentów pierwotnych lasów europejskich. To także tutaj żyje największa na świecie kolonia popularnego żubra. Cały obszar Puszczy Białowieskiej został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Znajduje się tu bogaty zbiór różnego rodzaju gatunków flory i fauny. Fauna należy do najbardziej zróżnicowanej w kraju. Oprócz wspomnianych wyżej żubrów możemy tu spotkać rysie, wilki, norki, bobry, borsuki, jelenie czy łosie. Znajduje się tu także aż 19 gatunków gryzoni. Swoje siedliska ma tu także ogromna ilość ptaków, z których co najmniej 45 gatunków jest objętych jest specjalną ochroną. Sowich licznych przedstawicieli posiadają tu także płazy, gady i ryby oraz bezkręgowce.

Jeśli chodzi o florę to znajdziemy tu aż 26 różnych gatunków drzew, w tym 21 liściastych. Z racji sprzyjających warunków wiele gatunków drzew osiąga na terenie Puszczy Białowieskiej nienaturalne rozmiary. Puszcza uważana jest także za jedną z najważniejszych ostoi grzybów w Europie.

Puszcza Białowieska – Co zwiedzić?

Wielu teraz pomyśli o tym co zwiedzić w tym odosobnionym miejscu, które kojarzy się tylko z drzewami. Po pierwsze, dobrze, że się tak kojarzy i jak najdłużej powinno, dlatego warto się udać do Białowieskiego Parku Narodowego, który oferuje nam wiele atrakcji. Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które się w nim zajmuje jest jednym z miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, aby ułożyć sobie w głowie ciągłość rozwoju wspaniałej flory i fauny województwa Podlaskiego oraz żeby uświadomić sobie ile z jej okazów już straciliśmy, ale ile z nich od tysięcy lat zamieszkuje to miejsce.

Rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego jest sercem Puszczy i to do niego powinniśmy się udać zaraz po wyjściu z muzeum, aby podziwiać piękno natury, która w żaden sposób nie została zmodyfikowana przez człowieka. Miejsce to nie tylko zapewnia wspaniałe widoki, ale pozwala cieszyć się świeżym, zdrowym powietrzem, a przede wszystkim wspaniale relaksuje wszystkie zabiegane ciała i umysły. Wszystko to sprawia, że wysiłek włożony przemierzanie tych terenów zamiast odejmować, dodaje nam energii.

Będąc w tych okolicach nie można zapomnieć o żubrach, które są chlubą regionu

BiałowieżaDlatego nie można pominąć tak wspaniałego miejsca, jakim jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie można podziwiać te wspaniałe majestatyczne zwierzęta. Niestety przez działalność człowieka nie można już spotkać ich dziko żyjących, ale na szczęście przynajmniej tutaj udało się uratować ducha czasów wspaniałości tej potężnej puszczy. Warto wspomnieć, że żubry, to nie jedyne ciekawe zwierzęta, jakie możemy spotkać w Puszczy Białowieskiej. Znajdują się tam także rysie i wilki oraz bardziej pospolite leśne zwierzęta i przy odrobinie szczęścia może się udać zobaczyć sporą ich część.

Skoro tyle słów padło o zwierzętach, pora przyjrzeć się bliżej florze, a w szczególności najbardziej szlachetnemu drzewu, czyli dębowi. Jest on symbolem solidności, siły i tradycji, a wiele okazów tego gatunku można podziwiać na Szlaku Dębów Królewskich.

Białowieża

Jeśli będziemy mieli już dość obcowania z przyrodą, miejscem wartym naszej uwagi jest Białowieża, czyli malownicza wieś, będąca siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego, a której to korzenie sięgają XIII wieku. Jest to nie tylko wspaniałe miejsce na odpoczynek, ale także na zwiedzanie. Godnym polecenia miejscem jest Cerkiew świętego Mikołaja, w której modlił się car Mikołaj drugi. Cerkiew oprócz zjawiskowej architektury skrywa pod swoim dachem zabytkowy ikonostas, będący jednym z dwóch unikatowych egzemplarzy w całej Europie. Całość składa się na niezapomnianą wyprawę.